- Burza nad Pacyfikiem - Zbigniew Flisowski - monumentalne dzieło w dwóch opasłych tomach, łącznie prawie 1500 stron, skupiające się na morskich zmaganiach. Chyba pierwsza pozycja w kraju dotycząca tego tematu, opatrzona dość wnikliwym wstępem traktującym o historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Autor pisze z nerwem, nie przynudza, nie zawala zbędnymi danymi. Sporo wspomnień ze strony japońskich dowódców. Wewnątrz trochę zdjęć z epoki, kilka autora z jego wycieczki na Pacyfik. Na końcu schematy okrętów i rzuty samolotów, listy okrętów i spis amerykańskich marynarzy polskiego pochodzenia który zginęli podczas walk. Do trafienia na aukcjach lub w antykwariatach. Namierzyłem dwa wydania, moje to 1986r granatowa okładka z wytłoczonym okrętem, widziałem też wydanie z czymś kolorowym. Nie wiem czym te wydania się różnią.
- Armia Japońska 1873-1945 - Jacek Solorz - jedni uważają ją za kanon, inny zaś twierdzą, że to zbiór i kompilacja dokonana przez kogoś kto ma liche pojęcie o temacie. Nie potrafię na razie tego ocenić. Pierwsza pozycja poza Ospreyami i polskimi wydaniami z AmerComu, która wpadła mi w ręce. Rys historyczny Cesarskiej Armii od jej początków przez wojnę z Rosją, incydent Chiński, Mandżurię aż do smutnego końca w 1945 roku. Sporo fotografii, tablice ze stanami jednostek, kolorowe ilustracje Wróbla mogą być wzorem do malowania ludków i pojazdów. Niedroga pozycją, którą chyba można ze spokojnym sumieniem polecić na początek
- Ospreye z AmerComu - cienkie książeczki z obowiązkowo dołączonym płytą zawierającą film lub kilka, skompilowane i skompresowane informacje dotyczące konkretnej bitwy. Wyszło sporo, do kupienia po kilka złotych, w kioskach wyprzedażowych, aukcjach, supermarketach. Z interesującego nas okresu mam: Pearl Harbor, Guadalcanal, Tarawa, Saipan i Tinian, Peleliu, Wyspy Marshalla, Iwo-Jima
- Guadalcanal 1942-1943 - Michał A. Piegzik - monografia wydana przez Bellone w serii Historyczne Bitwy. Nie wiem o niej nic, kupiłem w ciemno, przed momentem rozpakowałem przesyłkę. Kartkując pobieżnie, znalazłem w dwóch miejscach książki fotografie, raczej średniej jakości, których większość już widziałem wcześniej.
- Holenderskie Indie Wschodnie 1941-1942 - Michał A. Piegzik - j.w.
- Seria z Tygrysem - w tej serii pojawiło się kilkanaście pozycji w której występują Japończycy. Literatura raczej pulpowa, ale w lekki sposób przybliża tematykę, mam za sobą "Duchy dżungli" rzecz o Czinditach i kończę "Czaszki wśród bambusów" to ponura historia o jeńcach wojennych budujących w najgorszej dżungli linie kolejową. Ociera się niejako o film "Most na rzece Kwai". Pozycje, w stanie różnym z racji wieku niektóre mają ponad pięćdziesiąt lat, do trafienia po kilka pln na aukcjach.
środa, 10 grudnia 2014
Książki czyli literatura
BoltAction to nie tylko ludki, kolejnym aspektem tego hobby są książki. Dzięki nim możemy pogłębić swoją wiedzę o jednostkach, operacjach czy zainspirować przy pisaniu scenariusza. Od mniej więcej roku zbieram z większym lub mniejszym zapałem to co zdaje mi się, zahacza o Pacyfik i poczynania Cesarskiej Armii. Większość opracowań dotyczących tego teatru wojny, siłą rzeczy skupia się na operacja morskich. Flota japońska jedną z najpotężniejszych w historii była i jest o czym poczytać. Walki na lądzie traktowane są po macoszemu ale też coś tam da się znaleźć. Oto kilka pozycji, które udało mi się zebrać w ostatnim czasie:
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Seria HB jest niezła pod względem graficznego odwzorowania pola walki (mapy) i struktur walczących jednostek. Niestety zdjęcia nie są najmocniejszą jej stroną. Tygrysy ... nie szkoda czasu?
OdpowiedzUsuńTen o Chinditach byłby kopalnią pomysłów na scenariusze. Zawsze warto poznać coś nowego. :)
OdpowiedzUsuń